AWS code commit

CodeCommit – Amazon Web Services – Genel Kullanım

Amazon Web Servislerinden (AWS) “CodeCommit” kullanımına nasıl başlanacağıyla ilgili bazı bilgiler vermeye çalışalım.

Ayrıca bu video genel olarak AWS’de kullanıcı açma, yetkilendirme gibi bilgileri de vermektedir.

CodeCommit repolarınızı gizli olarak barındırılan, bir kaynak yönetim sistemidir. Gizli repoların tutulduğu GitHub olarak düşünebilirsiniz. Githubdan en belirgin farklı ise amazon web servislerini kullanıyorsanız bu servislerinizle CI ve CD süreçlerine daha iyi entegre olmasıdır.

Fiyatlandırma olarak da oldukça cazip, bir ay içinde aktif 5 kullanıcı tamamen ücretsiz. Ekstra her bir kullanıcı için de 1 dolar fiyatı var. Limitleri de oldukça yüksek. Bu limitleri aşırı büyük bir organizasyonda değilseniz aşmanız zor. bir şekilde aşarsanız da GB /ay başına 0,06$ ve Git isteği başına 0,001$ ücretlendirmesi var.

İlk 5 etkin kullanıcı*
ÜCRETSİZ

  • Sınırsız depo
  • 50 GB-ay depolama
  • 10.000 Git isteği/ay

İlk 5’ten sonraki her ek etkin kullanıcı*
Aylık 1,00 DOLAR

  • Sınırsız depo
  • Etkin kullanıcı başına 10 GB-ay depolama
  • Etkin kullanıcı başına 2.000 Git isteği/ay

Bu videodaki amacım bir amazon hesabına bağlı kullanıcının CodeCommit servisini kullanarak nasıl repo oluşturacağını ve bu repoyu nasıl güncelleyeceğini göstermek.

Zaten bir GitHub, gitlab, bitbucket gibi git altyapısını kullanan bir servis kullanıyorsanız anlatılanlara aşina olacaksınız. Ek olarak AWS’de kullanıcı ekleme ve bu kullanıcının kendi giriş bilgilerini nasıl oluşturacağı üzerinde duracağım.

Şu işlem akışını takip edeceğiz.

Önce amazon hesabımızı yöneten ana kullanıcıyla Identity and Access Management (IAM) servisinde bir kullanıcı oluşturacağım. Oluşturacağım bilgilerle, bu kullanıcı amazon yönetim konsoluna bağlantı yapacak. CodeCommit servisini kullanarak basit bir repo oluşturacağız. Kullanıcı önce GIT reposuna HTTPS üzerinden kullancı adı ve şifresini girerek bağlanacak, daha sonra ise SSH bağlantısı üzerinden kullanılmasına bakacağız bakacağız.

Github, gitlab, bitbucket gibi servislerden farklı olarak CodeCommit ilk kullanımımız için iki temel küçük farklılık var. Bu farklar; ana bir hesaba bağlı bir kullanıcı üretilmesi (yetkilerinin, giriş bilgilerinin üretilmesi) ve göndermesi. Diğer ise bu kişinin CodeCommit’e bağlanabilmesi için gerekli bilgileri üretmesidir.

Diğer AWS videoları için takipte kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir