Laravel: Uygulama Yapısı

Giriş

Laravel uygulamasının varsayılan yapısı büyük ve küçük her iki uygulama uygulamalar için de çok iyi bir başlangıç noktasıdır. Tabi ki, uygulamanızı dilediğiniz gibi düzenlemekte özgürsünüz. Laravel sınıflarınızın nerede nerede tutulacağıyla ilgili neredeyse hiç bir kısıtlama getirmez.

Ana Klasörü

Yeni yüklenmiş Laravel’in ana klasörü çeşitli klasörler içerir.

app klasörü tahmin edeceğiniz gibi uygulamanızın tüm çekirdek kodlarını içerir. Birazdan bu klasörü daha detaylı inceleyeceğiz.

bootstrap klasörü birkaç otomatik yükleme ve frameworkü hazılama dosyası hem de performans için üretilen dosyaların olduğu cache klasörün içerir.

config klasörü uygulamanızın tüm yapılandırma dosyalarını içerir.

database kalasörü veritabanı ayarlamalarını içerir. Dilerseniz bu klasörü SQLite veritabanını tutmak için kullanabilirsiniz.

public klasörü resim, javascript, css gibi dosyalarınızı içerir.

resources klasörü görünüm; işlenmemiş LESS, SAS, CofeeScript ve yerelleştirme (dil dosyaları gibi) dosyalarını içerir.

storage klasörü derlenmiş Blade şablonları, dosya tabanlı oturum, önbellek dosyaları ve framework tarafından üretilen diğer dosyaları içerir. app, framwork, logs klasörlerine ayrılmıştır. app klasörü uygulamanız tarafından kullanılan dosyaları saklar. framework klasörü frameworkünüz tarafından üretilen dosyaları ve önbellekleri saklamak için kullanılır. Son olarak logs klasörü uygulamanızın günlük dosyalarını içerir.

test klasörü testlerinizi içerir.

vendor klasörü Composer bağımlılıklarınızı içeir.

App Klasörü

Uygulamanız app klasöründe çalışır. Varsayılan olarak bu klasörü App adı altında isimlendirilmiştir ve Composer tarafından PSR-4 otomatik yükleme standardı kullanılarak otomatik yüklenir. Bu isimlendirmeyi app:name Artisan komutu kullanılarak değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir